Кондиціонер у машині у спекотну пору року – не розкіш, а необхідність. І, звичайно, потрібно стежити за його працездатністю, вчасно проводити технічне обслуговування, щоб пристрій не ламався.
Ознаки того, що кондиціонер скоро зламається
Дрібні поломки кліматичної техніки зазвичай накопичуються поступово. Про те, що пристрій незабаром вийде з ладу, можуть сигналізувати такі ознаки:
- Чутний тріскаючий, клацаючий шум під час роботи компресора.
- Пристрій може вмикатися і вимикатися у довільному режимі.
- У салоні з’являється неприємний запах або вода.
Якщо ви помітили ці або інші ознаки, не варто тягнути. Відразу звертайтеся до професіоналів, які можуть провести діагностику вашого кондиціонера.
Які причини призводять до поломки кондиціонера
Несправність компресора. Цей компонент є головним у будь-якій кліматичній системі. На те, що може бути несправний, вказують такі ознаки: поява стороннього шуму, масляні патьоки на корпусі. Причиною поломки компресора можуть бути: тріщини, попадання вологи, бруду, урвище натяжного ременя.
Попадання бруду та пилу в конденсатор. Якщо з’явилися спонтанні відключення кондиціонера, наприклад, коли ви стоїте в пробці, а при наборі швидкості – він знову вмикається, причиною несправності може бути бруд, що потрапив у конденсатор. Якщо проблему не виправити, кондиціонер взагалі перестане вмикатися.
Несправність випарника. На наявність цієї проблеми може вказувати неприємний запах у салоні. У випарнику часто збирається грибок та бактерії, тому рекомендується регулярно проводити його чищення та антибактеріальну обробку.
Вийшла з ладу електроніка. Часто несправні контакти ведуть до поломки датчику високого тиску. Ознаками поломки може стати те, що кондиціонер не охолоджує.
Несправний фільтр-осушувач. Основним завданням цього компонента є видалення вологи із системи, а також очищення фреону. Зазвичай причиною поломки стає неправильно виконане заправлення кондиціонера. Серед основних ознак поломки – раптове вимкнення автомобільного кондиціонера, промерзання шлангів.
Поломка вентиля регулювання температури. Його основне призначення – регулювання та контроль холодагенту з урахуванням температури, тиску. Вентиль може вийти з ладу через раптове пошкодження, наприклад, удару або попадання бруду, пилу. Ознаками несправності є перебої у надходженні холодного повітря.
Висихання прокладок. Це досить поширена причина поломки, що призводить до порушення герметичності конструкції, а також витоку хладогенту.
Випаровування фреону. Будь-яка кліматична система втрачає приблизно 7-15% холодагенту на рік. Причини цього явища різні: сухі прокладки, наявність мікротріщин корпусу, пошкодження трубок, якими циркулює склад. Відомо, що в автомобільних кондиціонерах використовуються еластичні матеріали трубок, які можуть пропускати фреон самі по собі. Є навіть норми заправки фреону: американські – через 1,5 роки, німецькі – 2 роки, японські – 2,5 роки.
Рекомендації щодо захисту автомобільного кондиціонера від поломок
Як бачите, проблем, які можуть призвести до поломки кондиціонера, безліч. Як захистити пристрій? Рекомендації, як продовжити життя кондиціонеру:
- Забезпечити захист радіатора кондиціонера від сміття та пилу. Рекомендується поставити сітку з дрібними осередками на бампер.
- Увімкнення кондиціонера взимку. Рекомендується запускати кондиціонер хоча б на 10 хвилин 1 раз на місяць. Вмикати пристрій слід лише після того, як салон автомобіля повністю нагріється.
- Перед вимиканням автомобільного кондиціонера (10 хвилин до кінця поїздки) рекомендується ввімкнути піч. Це дозволить осушити повітроводи, забравши у мікробів можливість розмножуватися.
- Проведення регулярного ТО, навіть якщо кондиціонер працює справно.
- Дозаправка та перезаправка фреону повинна виконуватися регулярно. Процедура рекомендується раз на два роки.
- Регулярне очищення радіатора охолодження від бруду і пилу, що накопичився, які погіршують відведення тепла, збільшуючи навантаження на всю систему.
- Заміна осушувача. Згідно з європейськими нормами, ресурс цього елемента становить приблизно 7 років. Якщо ресурс вичерпаний, може спостерігатися мимовільне відключення кондиціонера.
- Проведення антибактеріальної обробки. Розмноження бактерій та грибка відбувається миттєво за наявності конденсату та постійної вологи. Вказувати на проблему може неприємний запах. Випарник має антибактеріальне покриття, але з часом воно стоншується і повністю руйнується, тому потрібна додаткова антибактеріальна обробка. Зазвичай ця процедура проводиться за допомогою спеціальних аерозолів, спреїв або озонаторів. Найефективнішим варіантом вважається повне чищення після демонтажу компонента.
Кондиціонер в автомобілі є незамінним обладнанням, особливо влітку. Однак потрібно уважно стежити за її справністю, проводити ТО, усувати несправності.